Շառլ Ազնավուրը ծնվել է 1924թ-ին, մահացել է 2018թ-ին։ Նա Փարիզում է ծնվել համ մահացել։ Նա հայտնի երգիչ է եղել։ Նա երգել է, նրա մայրիկի մասին, նրա մասին և լավ բաներ է գրել։ Նա եկել է Հայաստան և շատ տարին ապրել է։ Նա շատ երգեր է գրել Հայաստանում և նա ուզեցել է ապրի Հայաստանում։ Բայց գնում էր Ֆրանսիա երգում էր նրա գրած երգերը և գալիս Հայաստան։ Նա վերջին անգամ գնավ և էլ չվերդարձավ։ Այդպես պատահեց որովհետև 2018թ-ին նա այնտեղ մահացավ։ Բայց շատ լավ էր La Mamm երգը։
Month: October 2019
Homework
9.
Do you get up at 8 o’clock? Yes, I do.
Do you do your morning exercises? No, I do’nt
Do you have breakfast in the kitchen? No, I do’nt.
Do you go to school after breakfast? Yes, I do.
Do you come home after school? Yes, I do.
Do you do your lessons after dinner? No, I do’nt
10.
Do you have lunch at school? No, I do’nt
Does father have lunch at home? No, he do’nt
Do you do morning exercises in the evening? No, I do’nt.
Do you watch TV in the morning? Yes, I do.
Do you play computer games after dinner? No, I do’nt
My dear teacher
My dear teacher`s name is Miss Hasmik. She has dark brown hair and black eyes, she is tall and very beautiful. She is very kind and pleasant teacher. We all love her very much. She always helps us.
“Շառլ Ազնավուրի մասին”
Առաջադրանք․1
Ինպչպե՞ս պատահեց, որ փոքրիկ Ազնավուրին Շարլ կոչեցին:
Կոչեցին Շարլ, որովհետև դժվար էր արտասանվում։
Քանի՞ տարի է ապրել ազնավուրը:
Ապրել է 94տարի։
Ի՞նչ էր Շարլի մայրիկի և հայրիկի անունները:
Նրանց անունը Քնար և Միշա էր։
Տեքստից դուրս գրեք 10 գոյական:
Ծննդատուն, կարկանդակ, Շառլ Ազնավուր, մանկաբարձուհի, Քնար, Միշա, մայրիկ, շուն, սրա։
Ինչո՞ւ մանկաբարձուհին չէրկարողանում արտասանել Շահնուր բառը:
Չեր կարողանում, որովհետև շատ-շատ դժվար էր ատրասանվում։
Առաջադրանքներ․2
Ո՞վ էր Աիդան և ինչպիսի՞ն էր նա:
Աիդան շատ էր սիրում նրա եղբորը, փոքր եղբորը նա ուզում էր, որ նա թմբլիկ լինի։
Ինչո՞ւ էր Ազնավուրների ընտանիքում հաճախ բժիշկ հայտնվում:
Բժիշկ էր հայտնվում, որովհետև Աիադան ինչ ասես խցկում էր նրա բերանը։
Ինչպիսի՞ երեխա էր Շարլը, դուրս գրեք նրան նկարագրող հատվածները:
Նա բարի էր,թմբլիկ,կարմիր թուշիկներով, երգիչ և ֆրանսիացի։
Տեքստից դուրս գրեք մեկ դարձվածք:
Իսկ ես մի հարվածով երկու նապաստակ էի սպանում։
Ինչո՞ւ էր Շարլի քույրիկն ամն ինչ տալիս, որ նա ուտեր:
Այդպես էր անում, որովհետև ուզում էր նա թմբլիկի լինի։
Մաթեմատիկա
1.Գրիր անհայտ գումարելին և կատարիր ստուգում:
2382+127=2509
2509+127=2509
4371+2054=6425
4371+2054=6425
467+5511=5978
5511+467=5978
2.Երեք պարկերում կա 135 կգ ցորեն: Առաջինում կա 15 կգ-ով ավելի, քան երկրորդում, իսկ երրորդում՝ 12 կգ-ով պակաս, քան երրորդում: Որքա՞ն ցորեն կա յուրաքանչյուր պարկում:
Լուծում
135-15-12=108
108։3=36
36+15=51
36+12=48
Պատ՝․48կգ ցորեն։
3.Տրված թվերը դասավորիր.
Աճման կարգով
2205, 824, 69332, 6785, 63000, 7, 741
7,741,824,2205,6785,63000,69332:
4.Աստղանիշը փոխարինիր այնպիսի թվանշանով, որ ստանաս անհավասարություն:
8172 > 8088
123178 > 123078
5.Գտիր այն թվերը, որոնց գումարը 3450 է, իսկ տարբերությունը՝ 520:
3450-520=2930
2930:3=1465
1465+520=1985
Русский язык
Ручки-две, карандаша-два, ежики-два, девочки-две, мамы-две.
Մաթեմատիկա
1.Կատարիր հանումը և արդյունքը ստուգիր գումարումով:
958-652=306
306+652=958
7853-1299=6554
6554+1299=7853
2.Գումարումով ստուգիր՝ ճի՞շտ է արդյոք կատարվել հանումը:
25252-7897=17355
17355+7897=2552ճիշտ է
71587-42786=28801
28801+42786=90687սխալ է
3.Կատարիր գործողությունները:
15 օր 20 ժ- 2 օր 18 ժ=13օր 24ժ
15-2=13
20-18=2
26 տ 20 կգ – 8 տ 20 կգ=18տ
26-8=18
20-20=0
18 մ 9 դմ – 6 մ 8 դմ=12մ 1դմ
18-6=12
9-8=1
4.Երեք թվերի գումարը 3456 է: Առաջին թիվը 345-ով մեծ է երկրորդից, իսկ երկրորդը 612-ով փոքր է երրորդից: Որո՞նք են այդ թվերը:
Լուծում
3456-345-612=2499
3499:3=833
833+345=1178
833612=1445
Պատ՝․1445:
5.Վարպետը պատի մակերևույթի 1 մ2 մակերեսը վերանորոգելու համար ստանում է 1200 դրամ աշխատավարձ: Որքա՞ն կկազմի վարպետի 5 օրվա աշխատավարձը, եթե նա 1 օրում վերանորոգում է 4 մ2 մակերես:
Լուծում
1200×4=4800
4800×5=24000
Պատ՝․24000դրամ։
19․10․2019թ․
1.Համեմատիր.
4758>958
2583<2596
412589<412669
2.Կատարիր գումարումը և արդյունքը ստուգիր հանումով.
658+748=1406
1406-748=658
92586+966=93552
93552
3.Հանումով ստուգիր՝ ճիշտ է արդյոք կատարվել գումարումը:
9999 + 54= 10054
10054-9999=10000
250+ 78970 = 79220
79220-78970=250
4.Գնացքը երկու օրում անցավ 1255 կմ ճանապարհ: Երկրորդ օրն այն անցավ 25 կմ-ով պակաս ճանապարհ, քան անցել էր առաջին օրը: Որքա՞ն ճանապարհ է անցել գնացքը երկրորդ օրը:
Լուծում
1255-25=1230
1230:2=615
Պատ՝․615կմ:
5.Ըստ օրինաչափության գրիր ևս մեկ թիվ:
11, 17, 23, 29, 35։
և-ի ուղագրություն
և-ի ուղղագրությունը
ագեվազ, այցեվճար, տարվերջ, կարևոր, թեթևություն, դափնեվարդ, եղրևանի, գինեվաճառ, ոսկեվաճառ, ուղևճար, հետևորդ, հետևանք, ունևոր, ուղևոր, օթևան, հոգեվիճակ:
Լրացնել բաց թողած տառերը` գրելով և կամ ե, վ
Բարև, արևային, եվրոպական, հոգեվիճակ, թևավոր, ոսկեվարս, գինեվաճառ, երևույթ, հնդեվրոպական, Երևան, ալևոր, գերեվարել, սերկևիլ, դափնեվարդ, բարևագիր:
Մաթեմատիկա
1.Հաշվիր՝ օգտվելով բազմապատկման հատկությունից:
8x70x5=(8×5)x70=280
7x7x7x0x6x6x6=(7×6)x(7×6)x(7×6)x0=42x42x42x0=0
(8 x 8)x5=(8×8)x5=320
2.Հաշվիր արտահայտության արժեքը, եթե a=5:
20x(ax63)=6300
3.Արտահայտիր նշված միավորներով:
5 ժ=18000վրկ
6 կմ = 60000դմ
2տ 2ց =2200կգ
4.Թիվը ներկայացրու կարգային գումարելիների գումարի տեսքով.
741006-700000+40000+1000+6
5.Երկու անոթներում միասին կա 46 լ ջուր: Եթե առաջին անոթում ավելացնենք ևս 8 լ ջուր, ապա անոթներում ջրի քանակները կհավասարվեն: Որքա՞ն ջուր կա յուրաքանչյուր անոթում:
Լուծում
46+8=54
54:2=27
27-8=19
Պատ՝․19լ ջուր